Plan Szkolenia
Widoki SQL (View)
Konwertowanie zapytań do postaci widoków i zarządzanie nimi. Pozwalają one na ponowne wykorzystanie raz utworzonego zapytania. Znacznie skraca to czas poświęcony na tworzenie kodu.
Funkcje warunkowe
Warunkowe przekształcanie danych w zapytaniach. W skrócie są to funkcjonalności podobne do funkcji If znanej z Microsoft Excela. Tutaj przydatna będzie funkcja CAST
Podzapytania
Zagnieżdżanie zapytań, tworzenie podzapytań i warunków opartych na podzapytaniach. Temat pomaga zrozumieć konstrukcję wielopoziomowych zapytań, w których jedno jest generowane na podstawie innego.
Agregacja
Zliczanie i grupowanie danych przy użyciu funkcji agregacji i kostek danych, korzystanie z CUBE, ROLLUP i GROUPING SETS. Tutaj poznasz funkcje takie jak SUM(), MIN(), MAX(), COUNT(), AVG(). Będziesz także filtrować zestawy rekordów przed grupowaniem WHERE i po grupowaniu HAVING.
Funkcje okna
Praca ze zdefiniowanymi obszarami danych. Obliczenia oparte na uporządkowanych wierszach. Wykorzystanie klauzuli OVER z PARTITION BY i ORDER BY wraz z funkcjami agregującymi SUM(), MIN(), MAX(), COUNT(), AVG() oraz funkcjami rankingowymi i analitycznymi typowymi dla okien RANK(), ROW_NUMBER(), LEAD(), LAG(), FIRST_VALUE(), LAST_VALUE().
Wyrażenia tabeli CTE
Tworzenie i używanie wstępnie obliczonych zapytań do bazy danych. Metody szybkiego tworzenia wielopoziomowych zapytań z łatwym w utrzymaniu kodem strukturalnym.
Database typy danych
Konwersja i normalizacja danych pobranych z serwera SQL. Wykorzystanie możliwości bazy danych do pracy z określonymi typami danych, takimi jak tekst, wartości liczbowe i data. Ograniczenia i możliwości wynikające z możliwości konwersji jednych danych na drugie. Wykorzystanie polecenia CAST. Radzenie sobie z problemami i błędami związanymi z transformacjami.
Funkcje typu PIVOT/UNPIVOT
Przekształcanie danych poprzez zmianę układu kolumn (układ tabeli przestawnej). Tworzenie raportów, które znacznie zmniejszają ilość pobieranych danych. Mogą to być polecenia PIVOT/UNPIVOT lub podzapytania oparte na CTE, które działają podobnie.
Optymalizacja zapytań
Sposoby na przyspieszenie wykonywania zapytań. Jak przyspieszyć wykonywanie zapytań i zmniejszyć obciążenie serwera bazy danych. Poznasz narzędzie ułatwiające planowanie etapów przetwarzania zapytań.
Język DDL
Action Queries - DML (Data Modification Language) - pomaga przetwarzać dane bezpośrednio na serwerze. Modyfikacja danych oznacza pracę z poleceniami takimi jak INSERT INTO - dodawanie rekordów, SELECT INTO tworzenie tabeli z zapytania typu SELECT, UPDATE - modyfikacja danych oraz DELETE usuwanie rekordów.
Język DML
SQL Obiekty - Język definicji danych (DDL) - umożliwia tworzenie obiektów, takich jak tabele, widoki i procedury przy użyciu SQL. Poznasz polecenia takie jak CREATE - utwórz obiekt, ALTER zmodyfikuj obiekt i DROP - usuń obiekt.
Wymagania
Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które znają podstawy tworzenia zapytań SQL lub chcą odświeżyć swoją wiedzę w tym zakresie.
Opinie uczestników (2)
Sposób prowadzenia przez Łukasza
Damian - Sygnity
Szkolenie - Oracle SQL - advanced
ćwiczenia i sposób ich tłumaczenia